Spirituální umění terapie

14.09.2010 14:01

 

    Jaký je rozdíl mezi vědeckým psychologem a šamanem? Moderní psychologie má své směry a různé školy, ať už je to gestaltterapie , behaviorální terapie. Humanističtí psychologové 60.let, jako  Carl Rogers jsou zastánci pocitového vnímání v terapii, citlivého přístupu terapeuta. Abraham Masllow jde ještě dále a zkoumá vyšší úrovně vědomí, popisuje extázi a její léčivé účinky. V současnosti neexistuje unifikace technik, tak jak to původně bylo dáno v klasické psychiatrii Tím, že se zapojuje citová část terapeuta i klienta do vzájemně vnímané interakce, vytváří postupně každý terapeut svůj osobitý způsob. Transpersonální terapeuti přebírají techniky tzv. východních kultur a dochází k prolínání tradičních lidových praktik, meditačních technik a šamanismu. Terapeut rozvíjející své metadovednosti roste spolu s každým klientem, je uvolněný a kreativní. Tyto vlastnosti poskytují mnohem lepší individuální zaměření na potřeby klienta a tím je terapie mnohem úspěšnějjší. Čistě analytickou psychologii používají většinou již jenom starší psychologové. Zrovna tak čistý šamanismus budeme hledat možná již jenom u domorodců v Africe, Americe a Asii.

     Možná bychom si měli připomenou obory, zabývající se psychikou člověka. Pokud jedinec zjistí, že má nějaké duševní problémy většinou navštíví svého obvodního lékaře. Ten jej podle vlastního posouzení pošle většinou k psychiatrovi. Pozor, psychiatr je především lékař a ctí klasickou medicínu. Naordinuje tedy alopatickou léčbu – prášky,  v těžších případech  ústavní léčení. Pokud máte problémy se vztahy, v práci, ve škole, budete směrování k  klinickému psychologovi ten vás přepošle buď k psychiatrovi nebo k psychoterapeutovi. Je zde další možnost, kterou si volíte sami – navštívíte dobrého přítele,  kněze nebo lidového léčitele ať už si říká šaman, medicinman, rebalancer…a toho si vybíráte podle věhlasu, či doporučení.

     Šaman má vyvinutý šestý smysl, je intuitivní a kreativní. Výhodou je, že se vám bude věnovat tolik, kolik budete potřebovat. Můžete si vybrat člověka, který vám bude sympatický. Sami se rozhodnete, zda chcete, či nechcete pokračovat. Dokonce si můžete zvolit i techniku, skrze kterou by jste nejraději odstraňovali své potíže. Zda je to nejvhodnější metoda vám poradí léčitel nebo vám navrhne postup. V současné době jsou v popředí zájmu konstelace – ať již rodinné nebo systemické, regresní terapie či energetická harmonizace nebo dotace.